İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

MEVSİMSEL ALERJİLER HAKKINDA...

Güncelleme Tarihi: 30/04/2018dr. secil.JPG
Seçil KEPİL ÖZDEMİRUZMAN TABİP (İMMÜNOLOJİ VE ALERJİ HASTALIKLARI)

Alerji, normalde zararlı olmayan maddelere karşı vücudumuzun anormal yanıtıdır. Alerjen olarak adlandırılan bu maddeler ile (solunum yoluyla alınan alerjenler, besinler gibi) sağlıklı insanlar karşılaştığında herhangi bir sorun yaşamazken, alerjik kişiler bu maddelerle karşılaştıklarında alerji belirtileri gösterirler. 

Solunum yoluyla maruz kalınan alerjenler, iç ortam alerjenleri ve dış ortam alerjenleri olarak iki gruba ayrılır:

İç ortam alerjenleri: Ev tozu akarları, hamam böcekleri, evcil hayvanlar ve mantar sporlarıdır. İç ortam alerjenleri, genellikle yıl boyu süren belirtilere neden olur. Dış ortam alerjenleri ise polenler ve mantar sporlarıdır. 

Dış ortam alerjenleri: genellikle aralıklı ve mevsimsel belirtilere neden olur. Mantarlar havada yaygın bulunur ve hem yıl boyu sürebilir hem de mevsimsel belirtilere neden olabilirler. Mantarlar, en iyi sıcak ve nemli ortamlarda büyürler. Dış ortamdaki mantar sporları yıl boyu atmosferde bulunmakla birlikte bazı dönemlerde artış gösterir. Bu dönem birçok bölgede yaz ortasından yaz sonu ve sonbahara kadar olan dönemdir. Mantar düzeyleri ilkbaharda çürüyen bitki örtüsü üzerindeki karlar eridiğinde de artabilir. 

Her bitkinin tozlaşma (polenizasyon) dönemi farklıdır. Coğrafi bölge, iklim, o yılki hava koşullarından etkilenmekle birlikte, genellikle, ağaç polenizasyonu Şubat–Nisan, çayır polenizasyonu Mayıs–Temmuz ve yabani ot polenizasyonu Ağustos–Ekim ayları arasında gerçekleşir. Alerjiye neden olan polenler (ağaç, çayır ve yabani ot polenleri) genellikle rüzgar aracılığı ile taşınanlardır. Bunlar rüzgarla çok geniş mesafelere yayılabilmektedir. Nemli ve yağmurlu havalarda polenler zemine çöker ve havadaki polen miktarı azalır. Kuru ve güneşli havalarda ise polen miktarı artar. Polen yoğunluğu rüzgar hızındaki artışla birlikte artar, ancak, sert rüzgarlarda polenlerin atmosferin daha üst kısımlarına kayması yerdeki maruziyeti azaltabilir.

Polen alerjisinin neden olduğu en sık hastalık alerjik nezledir (saman nezlesi)
 
Alerjik nezle belirtileri: Hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı ve sulanmadır. Boğazda ve kulaklarda kaşıntı da görülebilmektedir. Alerjik nezle şikâyeti olan kişilerde astım gelişme ihtimali, alerjisi olmayanlara göre daha yüksektir ve astım gelişmesi durumunda nefes darlığı, hırıltı ve öksürük şikâyetleri görülebilir. Mevsimsel alerjilerin tanısı için alerji deri testlerinin yapılması ve değerlendirilmesi gereklidir. Deri testlerinin yapılamadığı durumlarda serumda alerjene özgü “İgE Testi” tanı için kullanılabilir. Ancak, deri testleri daha hızlı ve güvenilirdir. 
 
Alerjik nezle tedavisi: Hastanın alerjen maruziyetinin azaltılması ve ilaç tedavisinden oluşmaktadır. Mevsimsel alerjilerde alerjen maruziyetinin azaltılması için polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde; polenlerin yoğun olduğu özellikle sabah erken saatler ve öğle saatlerinde, kuru ve rüzgârlı havalarda zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamak, açık hava aktivitelerini en aza indirmek, gözlük kullanmak, eve girince kıyafetleri değiştirmek ve duş almak veya yüzü ve saçları yıkamak, pencereleri polenlerin yoğun olduğu saatlerde kapalı tutmak, araba ile seyahatlerde camları kapalı tutmak, polen filtreli klima kullanmak önerilmektedir. Şikâyetlerin yoğun olduğu orta-ağır alerjik nezleli uygun hastalarda alerji aşıları (alerjen immünoterapisi) uygulanabilmektedir. Aşı tedavisi özel bir deneyim gerektirdiği için mutlaka alerji ve immünoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır.