İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HASTANEDE KULLANILMAYAN ATIL MALZEMELERİ SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR....

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Hastanemizde  Göğüs Cerrahı olarak görev yapan Doç. Dr. Banu Yoldaş, hastanede kullanılmayan ve atıl durumda olan malzemeleri kullanarak çeşitli dekoratif ürünlere dönüştürüyor.

 Negatoskoptan Dekoratif Gece Lambası Tasarladı…

 Bugüne kadar birçok dekoratif eşya tasarlayan ve bunu hobi haline getiren Dr. Banu Yoldaş, son olarak hastanede kullanılmayan Negatoskoplara (üzerinde filmlerin incelendiği ışıklı ekran) resimler çizerek boyadı ve ortaya gece lambası olarak kullanılabilecek dekoratif bir ürün çıktı.

 Çöpten “ Geri Dönüşüm Sanatı” na…

 Yaklaşık iki yıldır atıl durumdaki her türlü eşyayı bu şekilde geri dönüşümle değerlendirdiğini ifade eden Yoldaş şöyle konuştu : “ Eşim ile birlikte uzun bir süredir, eskimiş ya da işe yaramayan her türlü eşyanın üzerinde çalışarak onları bambaşka ve ayrı bir işlevi olan dekoratif ürünlere dönüştürüyoruz. Aslında buna “ Geri Dönüşüm Sanatı” diyebiliriz.  Örneğin, araba lastiğini halatla kaplayarak sehpaya çevirdik. Yine eski ahşaplardan yepyeni kitaplıklar, çeşitli raflar dizayn ettik.  Çocuklar için çeşitli oyuncaklar yaptık.  Hastanemizde  negataskopun artık kullanılmadığı için kaldırıldığınca duyunca ,onlardan  bir gece lambası yapabileceğimi düşündüm.  Ekranların yanan yüzünü desenlerle resimleyerek boyadım ve gece lambasına dönüştürdüm. Boyadığım bu negatoskoplar daha sonra hastane koridorlarına asılacak. Şuan devam etmekte olan başka bir projem daha var. Hastane kreşinin bahçesine bir oyun evi tasarlıyorum. Bu çalışmada ise; hastanede kullanılmayan eski mobilya, tahta vs gibi malzemeleri kullandım. Benim için çok keyifli bir uğraş. Ayrıca çöpe atılan şeyleri geri dönüşümle yeni bir hale getirerek doğaya verilen zararı da azaltmış oluyoruz.”

Hastane Başhekimi Eğt. Gör. Uzm. Dr. Enver Yalnız  : “ Bildiğiniz üzere filmlerin incelendiği negatoskop dediğimiz ekranlar bir süredir yerini artık dijital teknolojiye bırakmış durumda. Atıl durumda olan negatoskopları yaratıcılığı ve yeteneği ile gece lambasına dönüştürerek hastanemize geri kazandıran Dr. Banu Hanım’ ı tebrik ediyorum. Hobi edindiği bu uğraş, hem tasarruf açısından hem de doğayı korumak adına çok kıymetli. Kendisine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi

  • IMG_6428.JPG
  • IMG_6435.JPG
  • _MG_5902.JPG
  • _MG_5908.JPG