SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Klinikler

Güncelleme Tarihi: 10/07/2017

Acil Servis

 
Şu an bulunduğu P1 binasında 2002 yılından beri 7 gün 24 saat hizmet veren Acil Servisimizde; Acil Gözlem bölümünde 28 adet yatak, Resüsitasyon bölümünde 1 adet yatak ve 2 adet müdahale yatağı bulunmaktadır.
 
1 öğretim görevlisi, 2 uzman doktor, dönüşümlü olarak toplamda 17 hemşire ve 4 sağlık memuru, 8 bilgisayar operatörü, 1 yönlendirme elemanı, 2 güvenlik görevlisi ve 10 temizlik personeli ile 2012 yılı istatistiklerine göre yılda 48,948; günde ortalama 134 hastaya hizmet veren Acil Servis ekibimiz; çalışmalarını hasta memnuniyetini sürekli arttırmaya yönelik olarak devam ettirmektedir.


Göğüs Cerrahisi Kliniği


Hastanemizde göğüs cerrahisi branşında da eğitim verilmektedir. Göğüs cerrahisi dalında  2 öğretim görevlisi, 5 başasistan , 6 uzman doktor ve 8 asistan doktor ile 2 göğüs cerrahisi kliniğinde hizmet verilmektedir. Göğüs cerrahisinde  50’si klinik  8’i yoğun bakım olmak üzere  toplam yatak sayısı 58’dir. Kliniklerdeki odalar 1- 2 - 3 ya da 4 yataklı olup odalarda tuvalet ve banyo bulunmaktadır. 2012 yılında toplam 2,001 hasta yatırılmıştır. 2012 yılında  göğüs cerrahisi kliniklerince 728’i bronkoskopi olmak üzere toplam 4,950 operasyon yapılmıştır.Göğüs Hastalıkları Kliniği


Hastanemizde göğüs hastalıkları ve tüberküloz dalında eğitim verilmektedir. Göğüs hastalıkları ve tüberküloz branşında 10  öğretim görevlisi, 22 başasistan 16 uzman doktor ve 23 asistan doktor ile 7 göğüs hastalıkları kliniğinde hizmet yürütülmektedir. Göğüs hastalıkları kliniklerinin toplam yatak sayısı 268’dir. Kliniklerdeki odalar 1-2 yada 3 yataklı olup odaların çoğunluğunda tuvalet ve banyo mevcuttur. 2012 yılında yatan hasta sayısı 10,859‘dur.Yan Dallar Kliniği


Yan Dallar Servisimizde 23 yatak mevcuttur. Genel Cerrahi polikliniğinden, Kulak Burun Boğaz polikliniğinden,Üroloji polikliniğinden, Ortopedi polikliniğinden, Kalp Damar Cerrahisi polikliniğinden yatırılarak ameliyat edilmiş hastalar yatmaktadır. Servisimizde 7 hemşire, 5 temizlik personeli, 1 bilgi işlem personeli çalışmaktadır.
Cerrahi ameliyatların özelliğine bağlı olarak ortalama yatış süreleri 1-5 gündür.


Tüberküloz Kliniği

Hastanemizde 14’ü MDR olmak üzere 54 yataklı tüberküloz kliniği mevcuttur. Tüberküloz kliniğindeki tüm odalarımızda ultraviyole lambalar mevcut olup MDR bölümünde negatif basınçlı havalandırma yapılmaktadır. 2012 yılında 594 hasta yatırılarak tedavi edilmiştir.Yoğun Bakım Kliniği

 

Hastanemiz Yoğun Bakım Servisi 1987 yılı Kasım ayında kurulmuş olup o tarihten bu yana hizmet vermektedir. 


Konusunda uzmanlaşmış doktor, hemşire ve yardımcı personel kadrosuyla özverili hizmetine kesintisiz devam eden servisimiz sürekli olarak modern bilgi ve teknolojilerle kendisini yenilemektedir. Kişisel beceri ve teorik bilgi düzeyleri sürekli seminer programları ve kurslarla geliştirilmektedir.. Yeni adıyla Çağdaş Kahraman Yoğun Bakım Ünitesi; 14 yataklı bir invaziv yoğun bakım ünitesi ve 15 yataklı bir noninvaziv ünite olmak üzere toplam 29 yatakla hizmet vermektedir. 

İnvaziv Yoğun Bakım Odasında her yatak ileri teknolojiye sahip bir ventilatör, invaziv basınç monitörizasyonuna olanak sağlayan gelişmiş monitör sistemleri, yeterli sayıda dozometre, perfüzör ve beslenme pompaları ile hasta başı ünitelerinde merkezi oksijen, basınçlı hava ve vakum sistemleri ile donatılmıştır. Bu teknik altyapı desteğinde satürasyon, EKG, ateş, invaziv veya noninvaziv arter basınçları, santral venöz basınç, pulmoner arter ve wedge basınçları ile kardiyak output monitörizasyonları yapılmaktadır. Hasta yatağında ventilatör ve BİPAP desteğinde fiberoptik bronkoskopi işlemi, akciğer radyografisi çekimi ve ultrason incelemesi yapılabilmektedir.

Gereksinimi olan hastalara psikolog görüşmesi ve fizyoterapist desteği sağlanmaktadır. Hasta yakınları ünite dışında ayrı bir bölümde merkezi görüntü sistemi yardımıyla bilgilendirilmektedir. Kuruluşundan bu yana sadece İzmir ve çevresinin değil tüm Ege Bölgesi'nin göğüs hastalıkları yoğun bakım talebini karşılamakta, 2012 yılında yatan hasta sayısı 1,145'dir. Kalite Yönetim Sistemi Standartlarını benimsemiş bir çalışma şekliyle ideal koşullara ulaşmayı hedefleyen Çağdaş Kahraman Yoğun Bakım Ünitesi'nin tüm çalışanları, hastanemizde ve tüm Ege Bölgesi'nde adından övgüyle bahsedilen örnek bir birim olmak kararındadır.