SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

PALYATİF KLİNİĞİ İLK HASTALARINI KARŞILADI

Güncelleme Tarihi: 14/05/2018

GÖĞÜS HASTANESİ “PALYATİF ÜNİTESİ” İLK HASTALARINI KARŞILADI…

Hastanemizde bağışçı hayırsever Mahmut Büyükkırcalı’nın desteği ile yapılan ve geçtiğimiz Haziran ayında açılışı gerçekleştirilen Palyatif Bakım Ünitesi ilk hastalarını kabul etti.

Amacımız Hastanın Yaşam Kalitesini Yükseltmek ve Psikolojik Destek Sağlamaktır…

Palyatif bakım hizmetinin hasta ve hasta yakını açısından önemine değinen Palyatif Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Sevik “Ekip olarak önemli bir hazırlık aşamasından sonra hizmet sunmaya başladık ve bugün itibariyle ünitemize beş hasta aldık. Hastanemiz için palyatif bakım, özellikle önem taşımaktadır çünkü Göğüs Hastalıkları Hastanesi olduğumuz için genelde kanser tedavisi gören hastalarımız var. Kanser hastaları genelde ağrı, kabızlık, solunum güçlüğü, bulantı - kusma, uykusuzluk, mental bozukluk ve depresyon, iştah-beslenme bozukluğu gibi şikâyetler yaşamaktadırlar ve tabi ki bu durumdan hasta yakınları da psikolojik olarak etkilenmektedir. Amacımız bu süreci ve etkilerini kontrol altına alarak hastanın yaşam kalitesini yükseltip gerek hastanın gerekse ailesinin fiziksel, ruhsal ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Palyatif Bakım özel ve multidisipliner bir alan olduğu için, buradaki hastalarımızı her açıdan değerlendirecek Diyetisyen, Psikiyatri, Sosyal Hizmetler, Fizyoterapi, Algoloji ve Enfeksiyon gibi branşlarla birlikte çalışacağız. Psikiyatri Uzmanı yardımı ile gerekli olan psikolojik desteği de sağlayacağız. Kanser hastalarının acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik destekleyici bakım yöntemleri uygulanırken, evde bakımı sürdürülecek olan hastalara gerekli uygulamaların doğru bir şekilde yapılabilmesi için hasta yakınına yönelik eğitimler vererek hastanın evde geçireceği süreci de güvenli hale getirmiş olacağız.” dedi.

Babamın Böyle Bir Ortamda Bakılacak Olması Üzüntülerimizi Hafifletti…

Ünitenin bakım alacak ilk hastalarından olan ve uzun zamandır hastalığından dolayı beslenme ve ağrı şikayetleri yaşayan 61 yaşındaki Osman Yiğit kendi ve ailesi adına böyle bir ünitede kontrol altında tutulacağından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Yiğit’in kızı Filiz Özyiğit ise “Babam yaklaşık 5 aydır akciğer kanseri tedavisi görüyor ve şuan son evrede. Servisteki doktorumuz bizi buraya yönlendirdi ve gelir gelmez gerçekten çok şaşırdık çünkü burası beş yıldızlı bir otel konforunda. Doktorlar, hemşireler ve diğer bütün çalışanlar bizleri misafir gibi karşıladılar. Babamın böyle ferah, konforlu ve hijyenik bir yerde bakılacak olması duyduğumuz üzüntüleri hafifletti. Doktorlar babamın beslenebilmesi ve ağrılarını azaltmak için uğraşıyorlar. İnanıyorum ki burada geçireceğimiz süreç hem babam hem de bizim için çok faydalı olacak. Böyle bir imkandan yararlandığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Bu özel hizmeti bizlere sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Hasta ve Hasta Yakınının Rahatını Sağlamak Amacıyla Dizayn Edildi…

Özellikle kanser gibi tedavi tedavisi zor bazı hastalıklarda hastaya yönelik kapsamlı bir bakım sağlayan palyatif sağlık hizmetini sunuyor olmanın çok önemli bir gelişme olduğunu aktaran Hastane Yöneticisi Eğitim Görevlisi Uzman Dr. Enver Yalnız “Ünitemiz gerek fiziki koşullar gerekse de donanım olarak konforlu, hijyenik, hasta ve hasta yakınının rahatını sağlamak amacıyla detaylı düşünülerek dizayn edilmiş bir çalışmanın ürünüdür. Bu anlamda ünitemiz modern destekleyici bir sistemle hastaların ihtiyaç duyduğu sağlık bakımını vererek hizmet sunacaktır. Ekibimizin hasta yakınları ile kuracağı işbirliği sayesinde hastaya gerekli olan fiziksel ve ruhsal destek sağlanacaktır. Umuyorum ki bu ünitemizden birçok hasta yararlanacak, böylece hasta ve ailesi için sıkıntılı olan zorlu bir sürecin üstesinden beraberce gelmiş olacağız.”dedi.


  • 19780348_1055853934517126_7959694350512209289_o.jpg
  • 19702569_1055853944517125_2867386845704155614_o.jpg
  • 19679191_1055854111183775_1876724863162287782_o.jpg