İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

15 YILLIK AMELİYAT KORKUSUNU KAPALI YÖNTEMLE YENDİ...

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Hakkâri’ de yaşayan 34 yaşındaki hasta İsmail Kaya, 15 yıl önce sol akciğerinde bulunan lekelenmelerden dolayı ameliyat olması gerektiğini öğrendi. Ancak Kaya, ameliyatının açık yöntemle (göğüs kafesinin uzunca bir kesiyle açılması) yapılacağını duyunca; bu ameliyatı göze alamadı ve 15 yıl boyunca ameliyatı erteleyerek, kesin tedavi yöntemi olan cerrahi müdahale yerine ilaç tedavisini tercih etti.

Daha önce tüberküloz geçiren ve sonrasında bronşektaziye yakalanan İsmail Kaya’ nın şikâyetleri ilaçlara rağmen azalmadı. Akciğerinde bulunan lekelenmeler arttı.

Hasta İsmail Kaya, Hakkâri’ deki bir doktor tavsiyesi ile Hastanemize başvurdu. Türkiye’ de akciğer cerrahisi ameliyatlarının kapalı yöntemle yapıldığı sayılı merkezlerden olan hastanede; göğüs kafesinin ayrılmadan, bir veya iki delikten girilerek ameliyatın gerçekleşebileceğini öğrenen Kaya, sevinçle işlemi kabul etti.

İlaç Kullanmaktan Kurtuldum…

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kenan Can Ceylan ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Kaya: “15 yıl önce tüberküloz geçirdim ve sonrasında akciğerlerle ilgili sıkıntılarım devam etti. Öksürük, terleme, sırtımda ağrı ve nefes almakta sıkıntım oluyordu. Sol akciğerimin alt kısımlarında lekelenmelerin meydana geldiğini öğrendim. 15 yıl önce ameliyat denildi. Ancak bu ameliyatın göğüs kafesimin yarılarak yapılacağını öğrenince çekindim ve ameliyatı kabul etmedim. İlaçlarla 15 yıl idare ettim ancak bir taraftan da ameliyat olup tamamen kurtulmak da vardı aklımda. Kapalı yöntem cerrahinin Dr. Suat Seren ‘de yapıldığını öğrendim. Doktorum Kenan Bey ve ekibi, ameliyatımı kapalı yöntemle gerçekleştirdi. Ameliyatla ilgili hiç sıkıntı yaşamadım, göğsümde iki küçük delik izi var sadece, şuan gayet iyiyim. Çok konforlu bir yöntem. İlaç kullanmaktan kurtuldum, çok mutluyum. Kenan Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum.” de

Hastamızı Evine Sağlıklı Gönderdiğimiz İçin Mutluyuz…

Kapalı yöntem akciğer cerrahisinin detaylarından bahseden Doç. Dr. Kenan Can Ceylan şöyle konuştu : “Hastamız uzun yıllar tüberküloz nedeniyle tedavi görmüş, sol akciğerinin yarısında haraplaşmaya yol açan ve sürekli enfeksiyon kaynağı oluşturan bronşektazi denilen ikinci bir hastalık gelişmiş. Tedavisinde bu harap olmuş ve enfeksiyon kaynağı olan kısmın cerrahi olarak çıkartılması gerekir. Bu tür ameliyatlar çok zordur. Ameliyat edilmez ise hastalık geçmez ve ara ara enfeksiyon atakları, hastamızdaki gibi sıkıntı veren şikayetler nedeniyle sürekli ilaç kullanmak zorunda kalabilir. En önemlisi de sağlam olan diğer akciğer bölümlerinin de enfeksiyon nedeniyle haraplaşması, ciddi solunum problemleri ve hatta hayatı tehdit eden kanama riski mevcuttu. Hastamızın hem tüberküloz enfeksiyonu geçirmesi hem de bronşektazi gelişmesinden dolayı bu ameliyatlar açık yöntemde bile çok zor ve meşakkatli geçer. Akciğerde sıkı yapışıklıklar olması, damarların ve akciğer yapılarının haraplanma nedeniyle net seçilememesi bizlere ciddi zorluklar yaşatabilir. Ekibimizin uzun yıllardır kapalı yöntem ameliyatlarında oluşan klinik tecrübesi, hastanemizde kullandığımız kapalı yöntem HD VATS cihazı gibi teknik destekler sayesinde bu tür hastalarda daha rahat ameliyat yapabilmekteyiz. Hastamız da iki küçük delikten girilerek kısa sürede biten başarılı bir ameliyat gerçekleşti. Sorunsuz bir iyileşme dönemi geçiren hastamız ameliyattan üç gün sonra taburcu olacak hale geldi. Hakkâri’den gelen hastamızı evine sağlıklı olarak gönderdiğimiz için mutluyuz.” dedi.

  • IMG_6746.JPG
  • IMG_6874.JPG
  • IMG_6878.JPG