İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

6 AY İÇİNDE 3000 KİŞİ ZATÜRRE ‘YE KARŞI AŞILANDI...

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

2 yıla yakın bir süreden beri hastanemizde ücretsiz olarak yapılan zatürre aşısını, son 6 ay içerisinde yaklaşık 3000 kişi yaptırdı.

Tek Bir Aşılanma İle Hayat Boyu Korunma…
Çocukluk yaş gruplarında olduğu gibi erişkin yaş gurubuna özgü aşılamalarla önemli birçok hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Güneş Şenol: “Tetanoz-difteri-boğmaca (TDaP), influenza, pnömokok, hepatit A ve B aşıları, meningokok, HPV ve kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları belli risk gruplarında ücretsiz olarak halka arz edilmiştir. Kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü kişilerde daha ağır ve öldürücü olabilen zatürreeden korunmak için üretilen, zatürreeye sebep olan mikroorganizmalardan biri olan Streptococcus pneumoniae bakterisine karşı bağışıklık oluşturmak için kullandığımız iki farklı aşı vardır. Hastanemizde kullanılan aşı; hayat boyu sadece bir kez uygulanan bir aşıdır. Piyasada bulunan diğer aşı ise; kişinin yaş ve diğer aşının yapılış zamanına göre hekim tarafından ayarlanarak yapılması öneriliyor. Bu iki aşı birbirlerinin tamamlayıcısı durumundadır. KOAH, astım, diabet gibi kronik hastalığı olan, onkolojik bir rahatsızlığı bulunan veya 65 üzerindeki tüm hastalarımızın polikliniklerimize başvurmalarını öneriyoruz. Özellikle, KOAH ve aşı haftası için düzenlediğimiz etkinliklerle birlikte aşılanma oranında artış gözleniyor. Son 6 ay içinde yaklaşık 3000 civarında hastamıza zatürree aşısı yapılmıştır.

Aşılanma Oranı Giderek Artmakta…
Son yıllarda başta risk grupları olmak üzere erişkin bağışıklamasına verilen önemin arttığını ifade eden Hastane Başhekimi Eğt. Gör. Uzm. Dr. Enver Yalnız : “Hastanemizde Sağlık Bakanlığı tarafından erişkin aşılama programındaki aşıların tamamı bulunmakla birlikte hasta profilimiz nedeniyle, en fazla zatürree aşısının yapıldığını görmekteyiz. Aşılama oranı giderek artmakla birlikte hala aşılanması gerekli, riskli grup içinde çok sayıda hastamız bulunmaktadır. Bazı özel gün ve haftalarda hastanemizde kurduğumuz bilgilendirme standları ve eğitimlerle daha çok kişiye ulaşmaya, bilgilendirme ve farkındalık yaratma çalışıyoruz. Son 6 ayda yaklaşık 3000 hastamız hastanemizde aşılandı. Bilgilendirme –eğitim çalışmalarımızla bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz.“ dedi.  • IMG_5805.JPG
  • IMG_5772.JPG
  • IMG_5798.JPG