İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

PALYATİF BAKIMDA TEDAVİ GÖREN HASTA AYLAR SONRA İLK KEZ YÜRÜDÜ

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Hayrettin Akbıyık ( 59) adlı hastanın, aylar önce kalbi ve solunumu durmuş ve yapılan müdahale sonrası ölümün ucundan dönmüştü. Yaşadığı solunum sıkıntısı nedeniyle hastanemizin Yoğun Bakım ünitesinde iki ay boyunca bilinci kapalı, solunum cihazına bağlı olarak yaşadı. Yoğun bakım sürecinin ardından Akbıyık’ın tedavisine, Palyatif Bakım Ünitesi’nde devam edildi. Aylarca yattığı için sırtında yatak(bası) yaraları oluştu. Palyatif bakım ünitesinde yapılan bakımla yaraları tedaviye çok hızlı bir şekilde yanıt verdi. Altı ayın sonunda Akbıyık, ilk defa yürüdü.

Bizi Aile Olma Hissiyle Sahiplenen Bu Muhteşem Ekibe Minnettarım… 
Bu uzun ve sıkıntılı süreçte babasına refakat eden Selda Yolcu, yaşadıklarını şöyle anlattı : “ Bir kâbustan uyanmış gibiyim. Babam kalp krizi geçirdiği zaman şok olmuştuk, onu kaybettik sandık. Sedef hastasıydı. Hipertansiyon ve KOAH ‘ ı da vardı. Hayata döndüğü gün bir mucize olmuştu. Ancak sonrasında mücadele etmemiz gereken başka sıkıntılar doğdu. Yaklaşık altı aydır bu hastanedeyiz. Son dört aydır Palyatif Bakım ünitesindeyiz. Babamın yatak yaraları tedaviye çok hızlı yanıt verdi ve toparlandı. Bir haftadır yürüteçle yürütüyoruz. Çok mutluyum. Burada çalışan herkes babam için elinden geleni yaptı, bugünkü mutluluğumuzu onlara borçluyum. Yoğun bakımdan palyatif sürecine kadar tedaviye emek veren doktorlarımıza, hemşirelerimize, fizyoterapistimize ve tüm personele yanımızda oldukları için teşşekür ederim. Bizi aile olma hissiyle sahiplenen bu muhteşem ekibe minnettarım.”

VAC denilen “ Negatif Basınç Yöntemi” ile Yara Tedavisi Uyguladık…
Hayretin Akbıyık’ ın tedavisini takip eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Sevik, Akbıyık’ ın fazla kilolu olmasının (157 kg) yara tedavisinde olumsuz bir faktör olduğunu ifade ederek şunları söyledi : “ Hastamız boğazında nefes almasını sağlayan yapay bir solunum borusuyla (Trakeostomi kanülü ) servisimize geldi. Solunumu yeterli düzeye gelince o kanülü çıkardık. Çok kuvvetli olmasa da solunumu yeterli düzeye geldi. Bu arada uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı oluşmuş yatak(bası) yaraları için tedavisi sürmekteydi. VAC denilen negatif basınç yöntemi ile yara tedavisi uyguladık. Diğer yandan rutin pansumanlarımız da bu tedaviye eşlik etti. Hastamızın yaraları tahmin ettiğimizden daha kısa bir sürede küçüldü ve iyileşti. Bir haftadır da yürüteç ve destekle yürüme egzersizleri yapıyor. Sıkıntılı bu sürecin bir mutluluğa evirilmesine şahit olmak dahası emek vermiş olmak biz sağlık çalışanları için çok mutluluk verici.”

  • 5677.JPG
  • _MG_7961.JPG
  • 5678.JPG