İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

"SEPSİS BİLGİLENDİRME SEMİNERİ" DÜZENLENDİ...

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Hastanesmizde Dünya Sepsis Günü nedeniyle sağlık çalışanlarına yönelik “ Sepsis Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.

Sorumluluğunu Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Özlem Ediboğlu’ nun üstlendiği, oturum başkanlığını Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Eğt. Gör. Doç. Dr Cenk Kıraklı’ nın yaptığı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Güneş Şenol ve Uzm. Dr: Özlem Ediboğlu’ nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Sepsisin Önemi, Tanı – tedavisi anlatıldı.

Sepsisin dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri olduğuna değinen, Eğt. Gör. Doç. Dr. Cenk Kıraklı : “ Sepsis, günümüzde oldukça sık rastlanan, bağışıklık sisteminde hızlı bir çöküşe neden olan ve  bütün çabalara rağmen ölüm oranı yüksek seyreden çok ciddi bir klinik tablodur. Sepsise bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için erken tanı ve tedaviye başlanması çok önemli. Ayrıca, hastalığın tanınması, farkındalık  yaratılması önemlidir.”dedi

 Sepsisi Önlemek İçin; Hijyen ve Aşılanma Önemli

 “Sepsisin önemi ve önlenmesi” konulu sunumunu gerçekleştiren Doç. Dr. Güneş Şenol : “  Sepsis, dünyada 30 milyondan fazla insanda görülen, yılda 8 milyondan fazla ölüme neden olan, bağışıklık sistemini etkileyerek organ yetmezliğine sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, bu enfeksiyonun tanınması, önlenmesini ve tedavisini küresel öncelik kabul etmiştir. Sepsisi önlemek için; hijyen kuralları, bilhassa el hijyeni, erişkin -çocuk aşılama programlarının özellikle de grip ve zatürre aşılarının yapılmasının önemi büyüktür.”dedi

 Gereksiz ve Yanlış Antibiyotik Kullanılmamalı…

 “ Sepsisin Tanı ve Tedavisi”nden bahseden Uzm. Dr. Özlem Ediboglu, farkındalık yaratmak amacıyla “Dünya Sepsis Günü” nü içeren hafta boyunca etkinliklerinin devam edeceğini,  hasta ve hasta yakınlarına yönelik de bilgilendirmeler yapılacağını açıkladı. Ediboğlu, konuşmasına şöyle devam etti : “Sepsise en sık neden olan enfeksiyonlar; akciğer, idrar yolu, karın, cilt ve barsak enfeksiyonlarıdır. Sepsis belirtileri ortaya çıkan hastada ilk saatler çok önemlidir. Doğru antibiyotik tedavisi hastanın hayatta kalma oranını önemli derecede etkilemektedir. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımına bağlı vücutta direnç oluşacağından, antibiyotik kullanımının kontrol altına alınması gerekmektedir.”

Hastane Amfi salonunda gerçekleştirilen seminer, katılımcıların katkıları ve yöneltilen soruların cevaplandırılması ile son buldu.

 • IMG_7995.JPG
 • IMG_7989.JPG
 • IMG_7988.JPG
 • IMG_8003.JPG
 • IMG_8020.JPG
 • IMG_8008.JPG
 • IMG_8006.JPG
 • IMG_7996.JPG
 • IMG_8004.JPG
 • IMG_8002.JPG
 • _MG_8014.JPG