İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

TUEB Yöntemi İle Prostata Kesin Çözüm...

Güncelleme Tarihi: 08/10/2018

Hastanemizin Üroloji bölümünde bir ilk gerçekleşti; TUEB ( Bipolar Enerjiyle Prostat Enukleasyonu )denilen bir yöntem ile prostat ameliyatı yapıldı.

Ege Bölgesi’nde İlk Defa Yapıldı…

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Güner Yıldız’ ın TUEB yöntemi ile gerçekleştirdiği ameliyat; Ege bölgesinde ilk defa yapılıyor.

Torbalı’ da yaşayan hasta İbrahim Keleş (70), idrar yapamıyor ve bu durumdan kaynaklı bir yıldır idrar sondası ile yaşıyordu. Torbalı Devlet hastanesinde, 140 cm3 prostatın olduğu anlaşılması üzerine , hastanemizin Üroloji polikliniğine başvuran İbrahim Keleş' in mesanesini ileri derecede tıkayan prostat, TUEB yönteminin uygulandığı ameliyatla çıkarıldı. Ameliyat sonrasında rahatladığını ifade eden İbrahim Keleş : “ Bir yıldır idrar yapamıyordum. Ağrılarım oluyordu. Şuan çok iyiyim. Bundan sonra ilaç kullanmayacağım ve herhangi başka bir işleme gerek kalmadığı için çok mutluyum. Doktoruma ve ekibine çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık” dedi


Kanama Riski Çok Az…

Yöntemin sağladığı avantajlardan bahseden Uzm. Dr. Güner Yıldız, şöyle konuştu : “ Bipolar enerji ile prostat enukleasyonu, idrar kanalı üzerinde büyüyen prostatın, tamamının alınmasını sağlayan bir yöntem. Özellikle de 80 gramın üstündeki büyük prostatlar için uygun ve kesin sonuç veren bir yöntem. Diğer bilinen yöntemlerde prostat kazınarak parçalar halinde alındığı için tamamını çıkarmak pek mümkün olmuyor ve kalan dokulardan dolayı prostatın tekrarlanması söz konusu oluyorken, bu yöntemle yapılan işlemden sonra, kanal tamamen temizlendiği için yeniden oluşması da önlenmiş oluyor. Ayrıca operasyon esnasında yine diğer yöntemlere göre kanama oranı çok daha az. Hastamız İbrahim Bey’in prostatı oldukça büyüktü. Dolayısıyla semptomları da şiddetliydi. 140 gr ağırlığında bir prostat çıkardık. Bölgede bir tıkanıklık yaratacak ya da yayılacak herhangi bir doku kalmadı.”


IMG_8322.JPG