SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Üretroplasti Ameliyatı İle Özgürlüğüne Kavuştu…

Güncelleme Tarihi: 05/09/2017

üro.jpg


Üretroplasti Ameliyatı İle Özgürlüğüne Kavuştu…

69 yaşındaki Hasan Serbest adlı hasta idrar yollarındaki tıkanıklığına bağlı olarak idrarını yapamadığı için uzun yıllar göbek altından mesanesine ulaşan bir hortumla yaşamak zorundaydı.

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Polikliniği’ne başvuran Serbest, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ercüment Aziz Peker ve ekibinin gerçekleştirdiği açık yöntem “Üretroplasti (Aşağı İdrar Kanalı Ameliyatı)” sayesinde kabusu olan idrar torbasından kurtularak normal yaşamına kavuştu. 

Sosyal Hayatım Yoktu, Eve Hapsolmuştum…

Daha önce kapalı yöntemle birkaç defa operasyon geçirdiğini ancak şikâyetlerinin tekrarladığını söyleyen işçi emeklisi Hasan Serbest “7 yıldır idrar yollarımdaki tıkanıklıktan dolayı idrar yapamıyordum. İdrarımı yapamadığım için de çok acı çekiyordum. 7 yıl içerisinde belli aralıklarla kapalı yöntem ameliyat oldum ama maalesef idrar yollarımdaki tıkanıklık belli bir süreden sonra tekrarladı. İdrar yapamadığım için göbeğimden idrar torbama giden bir hortum takıldı ve bu şekilde idrarım dışarı çıkabildi ancak bu yöntem hem kalıcı bir çözüm değildi hem de benim için çok sıkıntılıydı. Elimde torba ile dışarı çıkamıyordum, sosyal hayatım yoktu ve eve hapsolmuştum. Sonra Göğüs Hastanesi’ne başvurdum ve doktorum Aziz Bey’le görüştüm. Aziz Bey, yaptığı muayeneden sonra açık ameliyat olmam gerektiğini ve bu ameliyatın başarı oranın çok yüksek olduğunu söyleyince çok sevindim. Ameliyattan sonra yıllarca çektiğim sıkıntılar sona erdi ve şuan çok iyiyim, hayatım normale döndü. İdrar torbasına bağımlı bir hayattan kurtulduğum ve normal yoldan rahat idrar yapabildiğim için çok mutluyum. Doktorum Aziz Bey ve ekibinin eline sağlık, hastaneye de verdiği hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Yanak içinden Alınan Dokuyla Yeni Bir Üretra…

30 yıllık tecrübeye sahip ve bu konuda çok çeşitli ameliyatlar uygulamış olan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ercüment Aziz Peker, bu yöntemin başarısından bahsederek Üretroplasti ameliyatının günümüzün en ideal tedavi yöntemi olduğunu ifade etti. Peker “Üretra; idrarın idrar kesesinden (mesaneden) çıkışa kadar geçtiği kanalın tıptaki adıdır. Geçirilmiş alt idrar yolları enfeksiyonları, mesaneye sonda takılması, kapalı prostat ve mesane ameliyatları, trafik kazalarında idrar kanalı yararlanmaları gibi nedenlerden dolayı üretrada kişinin bünyesine göre daralmalar olabiliyor. Çıkan idrar akış hızında azalma, idrarı tam boşaltamama durumundan dolayı hastalarda ağrı ve yanma gibi şikâyetler görülüyor. Tedavide genellikle kolay olduğu için en sık dilatasyon dediğimiz işlemle bir katater veya metal sonda vasıtasıyla darlığın genişletilmesi ya da anestezi altında kapalı olarak darlığı sadece keserek açma işlemi uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemlerin özellikle ileri derecedeki üretra darlıklarında başarı oranı çok düşük olmakta, %90 oranında hastalık tekrarlamaktadır. Hasan Bey’in 5 cm uzunluğunda bir darlığı vardı ve pek çok kez kapalı işlem geçirmiş, uzun bir süre de göbek altından takılan bir sonda kullanmak zorunda kalmıştı. Sürekli sonda taşımak hasta konforunu bozmakta hem de yaratacağı enfeksiyonla böbrekleri ve vücudu tehdit etmektedir. Üretroplasti dediğimiz açık ameliyat yöntemini uygulayarak daralan bölgeyi, hastanın yanak içinden aldığımız ince bir şerit dokuyla genişlettik. Üretroplasti en fazla 2 kez yapılan kapalı tedavilerden sonra uygulanması önerilen ve dünyada kabul gören,  başarı oranı da %85-90 oranında olan bir yöntemdir. Hasan Bey’ de olduğu gibi diğer birçok hastamızda da bu yöntem yüz güldürmüştür.” dedi. 

SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs HCEA Hastanesi Yöneticisi Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Enver Yalnız, Hastane olarak Göğüs Hastalıkları dışındaki diğer branşlarda da hizmet vermekten ve bu gibi başarılı sonuçlara ulaşmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

https://www.haberler.com/uretroplasti-yontemiyle-sagligina-kavustu-9959190-haberi/
http://www.haber7.com/izmir/2408181-uretroplasti-yontemiyle-sagligina-kavustu