İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
İzmir SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

DÜNYA PNOMONİ(ZATÜRRE) GÜNÜ ETKİNLİĞİ...

Güncelleme Tarihi: 10/05/2018

Hastanemizde,ölümcül bir enfeksiyon hastalığı olan zatürre hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla stant kuruldu. Hastane poliklinik binalarında açılan stantları ziyaret eden vatandaşların yaklaşık 100 ‘ü doktorların yönlendirmesi ile koruma amaçlı ücretsiz aşı yaptırdı. 
Ücretsiz Aşılanma…
Zatürreden korunmak için hastanede ücretsiz aşı uygulaması yapıldığını ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Eğt. Gör. Doç. Dr. Dursun Alizoroğlu, hastalığın riskleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Alizoroğlu: “Zatürre (tıp dilinde pnömoni) virüs, bakteri, mantar gibi çeşitli mikropların neden olduğu akciğer dokusunda gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır. Dünyada en sık görülen, en sık hastane yatışına sebep olan ve en sık ölüme yol açan bir enfeksiyondur. Yüksek tedavi maliyetine ve iş-okul günü kayıplarına yol açar. Bebeklerde, küçük çocuklarda, yaşlılarda, eşlik eden hastalığı bulunanlarda (kalp hastalığı, şeker, böbrek ve akciğer hastalıkları), bağışıklık sistemi baskılı olanlarda, sigara kullananlarda daha sık görülür ve ağır seyreder. Zatürre sıklıkla grip ve benzeri solunum yolları enfeksiyonları sonrası gelişir. Genellikle hapşırık ve öksürük ile sekresyonların çevreye yayılması ile bulaşabildiği gibi sekresyonların bulaştığı eşyalar ile de bulaşabilir.
Belirtileri:
Ateş, öksürük ve balgam en sık görülen şikâyetlerdir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, bulantı-kusma, bilinçde bozulma, baş ağrısı, yaygın vücut ağrısı, halsizlik de görülebilir.
Tanı şikâyeti olan hastada fizik muayene ve akciğer filmi ile konulur. Kan tetkikleri, balgam kültürü, tomografi de tanıda yardımcıdır. Erken tanı konulması ve gecikmeden tedaviye başlanması önemlidir. Hastane yatışlarını ve ölümleri azaltır.
Tedavisi :
Tedavi uygun antibiyotik tedavisi ile evde de yapılabilir. Riskli gruplarda hastane yatışı veya yoğun bakım yatışı gerekebilir. Zatürreye neden olan mikrobun belirlenmesi çoğu kez mümkün olmayabilir. Ancak zatürre tanısı konulduktan sonra en kısa zamanda antibiyotik tedavisinin başlanması gereklidir. Hastanın tedavi süresi hastalığın şiddeti, saptanmışsa sorumlu mikroba, eşlik eden hastalığın olup olmamasına göre değişmekle beraber ateş düştükten sonra ortalama 5 -7 gündür. Bazı mikroplarla gelişen zatürrede ise tedavi süresi uzatılabilir. Zatürre ani başlangıçlı ve genellikle tedaviye hızla cevap veren bir hastalıktır. Uygun antibiyotik tedavisine rağmen 72. saatten sonra hala ateşi düşmeyen, şikâyetleri azalmayan hastalar mutlaka tekrar hekime başvurmalıdır.
Zatürrenin önlenmesinde kronik hastalıkların kontrolü, yeterli ve dengeli beslenme, yeterli sıvı alımı, hijyenik önlemlerin alınması, sigaranın bırakılması, zatürree aşısı (pnömokok aşısı) ve yıllık grip aşısının yaptırılması etkilidir.

Zatürree Aşısı Kimlere Yapılmalı?
65 yaş ve üzerindeki kişiler, kronik hastalıkları olanlar (KOAH, bronşektazi, kalp ve damar, böbrek, karaciğer ve şeker hastalığı olanlar),kronik alkol kullananlar, dalak bozukluğu veya dalağı alınmış olanlar, bağışıklık yetmezliği olan ve bağışıklık sistemini baskılayan tedavi alanlar, beyin omurilik sıvısı kaçağı olanlar aşı yaptırmayı ihmal etmemelidir.

  • IMG_4132.JPG
  • _MG_4024.JPG
  • _MG_4026.JPG
  • _MG_4028.JPG
  • IMG_4044.JPG
  • IMG_4055.JPG