PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI ETKİNLİĞİ...
13 Mart 2019

10 - 16 Mart PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI nedeniyle hastanemiz polikliniklerinde uzmanlar tarafından hasta ve hasta yakınlarına yönelik bilgilendirme yapıldı.

Poliklinik hastalarıyla bir araya gelen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Kadri Çırak ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Şahin tarafından, Pulmoner Rehabilitasyon ‘nun akciğer hastalıkları tedavisine etkisini anlatılarak, broşür dağıtıldı.

Çeşitli nefes egzersizlerinden örneklerin verildiği etkinlikte, katılımcıların soruları yanıtlandı, hastanemizde hizmet vermekte olan Pulmoner Rehabilitasyon ünitesi hakkında bilgi verildi, yönlendirmeler yapıldı.

“ Hareket Et, Yaşadığını Hisset …”
Egzersizin nefes üzerindeki olumlu etkisine değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Ali Kadri Çırak ;“ Hareket et, yaşadığını hisset “ sloganı ile egzersizin önemini vurgulamayı hedefledik. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığını ve direncini arttırarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır. Tüm bu nedenlerden dolayı egzersiz yapılmalıdır.” dedi

Pulmoner Rehabilitasyonun; nefes darlığı çeken akciğer hastalarına uygulanan egzersize dayalı bir program olduğunu ifade eden Pulmoner Rehabilitasyon ünite sorumlusu Uzm. Dr. Hülya Şahin : “Akciğer hastaları özellikle hareket edince nefes darlığı yaşarlar. Bu nedenle hareket etmekten kaçınırlar. Uzun süren hareketsizlikten dolayı kol ve bacak kaslarının yanı sıra solunum kasları da erimeye başlar. Nefes darlığı daha çok artar, yürüme kapasiteleri düşer, günlük işlerinde yakınlarına bağımlı hale gelirler. Bu programa katılan hastalar; nefes egzersizleri ile doğru nefes almayı ve nefes darlığı ile başa çıkmayı öğrenirler. Yürüme ve bisiklet çevirme egzersizleri sayesinde kol ve bacak kasları gelişir. Hareket etmekle ortaya çıkan nefes darlığı ve bacak yorgunluğu azalır. Hasta günlük işlerini bağımsız yapmaya başlar ve yaşam kalitesi de artar. Programlar, her hastanın ihtiyaçlarına göre bireysel olarak düzenlenir. Pulmoner Rehabilitasyonun amacı, kronik solunum hastalarının fiziksel, duygusal durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı geliştirici kalıcı davranışları sağlamaktır.”dedi

  • _MG_1835.JPG
  • _MG_1842.JPG
  • _MG_1846.JPG
  • _MG_1853.JPG
  • _MG_1856.JPG
  • IMG_1802.JPG
  • IMG_1823.JPG
  • IMG_1871.JPG
  • IMG_1880.JPG