UZMANLARDAN ÖNERİ; “ SAĞLIKLI UYKU İLE SAĞLIKLI YAŞLANMA”
19 Mart 2019

Dünya Uyku Tıbbı Derneği (WASM) ve Dünya Uyku Federasyonu (WSF) tarafından kurulan Dünya Uyku Birliği’ nin belirlediği ve uykunun sağlık üzerindeki etkisine dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinliklerin yapıldığı “ Dünya Uyku Günü” bu yıl 12. kez kutlandı.

Hastanemizde görevli Uzman Doktorlar, günün önemine değinerek açıklamalarda bulundu.

Radyasyon Yayan Cihazlar (Cep Telefonu, Bilgisayar) Uyku Kalitesini Olumsuz Etkiliyor…
Dünya Uyku Tıbbı Derneği (WASM) Türkiye delegesi olan ve uyku alanına özel çalışmaları bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Arman Afrashi; sağlıklı yaşlanmanın uyku kalitesiyle olan ilişkisine değinerek şöyle konuştu : “2008 yılından bu yana her yıl, Mart ayının üçüncü Cuma gününde kutlanan “ Dünya Uyku Günü”nün bu yıl ki sloganı : “ Sağlıklı Uyku, Sağlıklı Yaşlan” Normalde bir insan günde 7-9 saat uyur ancak yaşla birlikte bu oran düşmektedir. Yaşlanma hızı uyku kalitesi ile doğru orantılıdır. Düzenli beslenmek, hafif egzersizler yapmak, alkol ve sigaradan uzak durmak uyku kalitesini artıran önemli şeylerdir. İyi uykunun bazı kriterleri vardır. Özellikle fiziksel şartlar vücudun ihtiyacı olan uykunun kalitesini etkilemektedir. Gece çok geç saatlerde uyumamak çok önemli. Kişinin uyuduğu yerin temiz, yatağının ergonomik vücut ağırlığına ve yapısına uygun olması, ortamın karanlık ve sessiz olması gerekir. Telefon, bilgisayar gibi yüksek derecede radyasyon yayan her türlü cihazın ya kapatılması ya da ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Çünkü radyasyon; melatonin salgısını azaltarak uyku kalitesini bozmaktadır. Ayrıca gündüz uykusu gece uykusuna göre vücudu daha az dinlendirir. Gece uykusu hem daha kalitelidir hem de vücudu yenileyen özelliktedir.”

Gündüz Uykuları Abartılmamalı…
Uyku bozukluklarının solunum fonksiyonlarını etkileyerek akciğer hastalıklarını tetikleyebileceğini ifade eden Türk Toraks Derneği İzmir Şube Başkanı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Kadri Çırak: “Dünya Uyku Günü’ nde çeşitli etkinlikler yapılarak uykunun sağlık üzerindeki etkileri konusunda halkı bilgilendirmek ve farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır. Nefes alıp vermek bir kas fonksiyonudur, kaslar çalışınca nefes alıp verebiliyoruz. Uyku bozukluğu obeziteye, kas güçsüzlüğüne ve hipertansiyon gibi hastalıklara sebep olabileceği gibi solunum sistemine de olumsuz etkileri vardır. Uykuda karbondioksitin birikmesi, oksijenlenmenin bozulması, yeterli nefes alınamaması sonucunda var olan akciğer hastalıkların kötüleşmesine neden olacaktır. Bu nedenle uyku son derece önemli. Karanlıkta hormonal salınım olması nedeniyle gece uyunmalı ve gündüz ayakta kalınmalıdır. Gündüz yapılan şekerleme uykuları abartılmamalı ve mümkünse 45 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Günde 6-8 saat uyku, vücut için yeterli bir süredir.”dedi