İNCE BAĞIRSAĞINDAN ALINAN PARÇA İLE SAFRA YOLU YAPILDI.
20 Mart 2019

İzmir’ de yaşayan 79 yaşındaki Hava Kara adlı hasta, safra yollarındaki taşlardan dolayı 2 yıl boyunca bulantı, kusma, karın ağrısı ve yemek yemekte güçlük gibi şikâyetler yaşadı. Hastanemiz Genel Cerrahi polikliniğine başvuran Hava Kara’ ya uygulanan ameliyatla safra yolundaki taşlar çıkarıldı ve ince bağırsağından alınan parça ile yeni bir safra yolu yapıldı.

Yaşı ve bazı kronik hastalıklarından dolayı ameliyat edilmesi riskli olan hasta, hastanemizde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ender Albayram ve Op. Dr. Hamza Kaya ‘nın birlikte gerçekleştirdiği operasyonla sağlığına kavuştu.

Göğüs Hastanesinde Yapılmış Olması Hastalar İçin Umut Verici…
Daha önce karaciğer ve safra yolları cerrahisi üzerine eğitim aldığı ve çok sayıda karaciğer nakli operasyonuna katıldığı öğrenilen Op. Dr. Ender Albayram; böyle bir operasyonun Göğüs Hastanesi gibi yoğunluk olarak tek branş üzerine hizmet veren bir merkezde yapılmış olmasının hastalar için umut verici olduğunu ifade ederek şöyle konuştu : “ Safra yolunda oluşan taşlar genellikle ECRP dediğimiz endoskopik yöntemle bir katater /kanülle ağız yolundan girilerek alınır. Ancak bu yöntemle çıkarılamayacak kadar büyük olan taşlar, açık ameliyat yöntemiyle alınır. Bu nedenle biz de hastamızın safra yolunda bulunan en büyüğü 2 cm’lik olan çeşitli boyuttaki taşlara açık ameliyatla müdahale etme kararı verdik. Operasyonda safra kesesini çıkardık ve safra kanalının taşlara bağlı genişlemiş olduğunu gördük. Kanalı açarak taşları çıkardık ve safranın yeniden bağırsağa dökülmesini sağlamak amacıyla ince bağırsaktan alınan parça ile yeni bir safra yolu yaptık. Yaşından ve kronik yan hastalıklarından dolayı hastamızın ameliyatı riskliydi ancak titizlikle çalışıp elimizden geleni yaparak, operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Çok büyük merkezlerde yapılan bu ameliyatı bir branş hastanesinde başarıyla gerçekleştirmiş olmaktan ve hastamızın sağlığına kavuşmuş olduğunu görmekten dolayı büyük mutluluk duymaktayız.”

Uzun süreden sonra rahatça yemek yiyebildiğine ve şikâyetlerinin son bulmasına çok sevindiğini söyleyen hasta Hava Kara : “ 2 yıldır hayat zehir olmuştu. Bulantı, kusma, iştahsızlık vardı. Yemek yemeye korkuyordum. Karnım şişiyordu. Çok çektim. Ama şimdi çok iyiyim, çok şükür. Allah razı olsun doktorumdan, hastaneden. Beni iyileştirdiler. Beni sağlığıma kavuşturanlara hep duacı olacağım. “ dedi

Cerrahi alanda uygulanan bu önemli operasyonun Göğüs hastanesinde de yapılıyor olmasının çok değerli olduğunu ifade eden hastane Başhekimi Eğt. Gör. Uzm. Dr. Enver Yalnız: “Hastamızın yüzünü güldüren bu operasyonu gerçekleştiren Op. Dr. Ender Albayram’ ı, Op. Dr. Hamza Kaya’yı ve kendilerine destek olan ekip arkadaşlarını gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”dedi


  • -.JPG
  • IMG_2047.JPG