Bölgesel Aşırı Terleme Sorununa Cerrahi Müdahale İle Kesin Çözüm...
18 Temmuz 2019

İzmir ‘de yaşayan 21 yaşındaki genç hasta Mustafa Aksu’ nun, çocukluğundan beri elleri aşırı terliyordu. Okul ve sosyal hayatında ellerindeki aşırı terlemeden dolayı sıkıntılar yaşayan ve ellerini kullanmaya korkan genç hasta, hastanemizin Göğüs Cerrahisi Polikliniği’ne başvurdu. Burada kendisine uygulanan ameliyatla aşırı terlemeden kurtulan hasta elleriyle barıştı.

Elektrik ve Elektronik bölümünde eğitim gören Aksu, çocukluktan beri çeşitli sıkıntılar yaşamasına neden olan el terlemesinin hayatını kâbusa çevirdiğini ifade ederek şöyle konuştu : “ Biriyle tokalaşmaya çekiniyordum. Herhangi bir iş yaparken ellerimden su gibi ter damlıyordu. Okulda girdiğim sınavlarda kâğıdımın ıslanıp yırtılması korkusuyla adaptasyon sorunu yaşıyordum. Ellerimle iş yaptığım için elektrik atölyesindeki çalışmalarımdan da verim alamıyordum. Bir süre geçici çözüm getiren bir takım krem ve losyonlar kullandım ancak yeterli olmadı. Sonra yaptığım araştırmalar sonucunda bu sorunun ameliyatla kesin olarak çözüldüğünü ve bu hastanede ameliyatı yapan uzmanlar olduğunu öğrendim. Yaklaşık 10 gün önce ameliyat oldum, çok rahatladım, hayatım değişti. Ellerimle barıştım. Artık gönül rahatlığı ile tokalaşıyorum.”

Ameliyatı gerçekleştiren Göğüs Cerrahi Uzmanı Eğt. Gör. Doç. Dr. Banu Yoldaş, hastalık ve tedavisi ile ilgili şunları söyledi : “Hiperhidrozis olarak tarif ettiğimiz aşırı terleme sorununa, “bölgesel ise eğer - uyguladığımız ameliyatla oldukça yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Elbette uygun hasta seçimi çok önemli. Bu arada her ameliyatta olduğu gibi hem riskler, hem yan etkiler olabiliyor, bu konularda mutlaka hastaların bilgilendirilmesi gerekli. Hastalarımız memnun olup, günlük yaşamlarında sorun yaşamadıklarında biz de çok mutlu oluyoruz.”


  • IMG_5908.JPG
  • IMG_5914.JPG