Dünya Sepsis Günü Etkinlikleri...
16 Eylül 2019

Sepsisi Önle Hayatı Koru!

“ 13 Eylül Dünya Sepsis Günü” nedeniyle sağlık çalışanlarına, hasta ve hasta yakınlarına yönelik bilgilendirme etkinlikleri düzenledi.

El Hijyenine Dikkat Çekildi…
Hasta ve hasta yakınlarına yönelik; poliklinik binasında stant kuruldu. Stant ziyaretçilerinin soruları cevaplandırıldı, broşür verilerek, sepsis hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgiler verildi. Ziyaretçilerin yakalarına sepsis etiketi yapıştırılarak, kurabiye ikram edildi.

Hastane çalışanlarına yönelik ise; Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Eğt. Gör. Doç. Dr. Cenk Kıraklı’ nın konuşmacı olduğu bilgilendirme semineri düzenlendi.

Farkındalık Yaratılması Önemli…
Sepsisin dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri olduğuna değinen Eğt. Gör. Doç. Dr. Cenk Kıraklı : “ Hem hastane içinde sağlık çalışanlarının hem de vatandaşın sepsis konusunda bilinçlendirilmesi, sepsisten korunma açısından önemli bir adımdır. Sepsis, günümüzde oldukça sık rastlanan, bağışıklık sisteminde hızlı bir çöküşe neden olan ve bütün çabalara rağmen ölüm oranı yüksek seyreden çok ciddi bir klinik tablodur. Sepsise bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için erken tanı ve tedaviye başlanması çok önemli. Ayrıca, hastalığın tanınması, farkındalık yaratılması bilinir olması önemlidir. Sepsisi önlemek için; hijyen kuralları, bilhassa el hijyeni, erişkin -çocuk aşılama programlarının özellikle de grip ve zatürre aşılarının yapılmasının önemi büyüktür. Sepsise en sık neden olan enfeksiyonlar; akciğer, idrar yolu, karın, cilt ve barsak enfeksiyonlarıdır. Sepsis belirtileri ortaya çıkan hastada ilk saatler çok önemlidir. Doğru antibiyotik tedavisi hastanın hayatta kalma oranını önemli derecede etkilemektedir. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımına bağlı vücutta direnç oluşacağından, antibiyotik kullanımının kontrol altına alınması gerekmektedir”dedi

  • IMG_6515.JPG
  • IMG_6496.JPG
  • IMG_6505.JPG
  • IMG_6508.JPG
  • IMG_6516.JPG
  • IMG_6521.JPG
  • IMG_6525.JPG
  • IMG_6526.JPG