Algoloji ( Ağrı)
19 Temmuz 2023

 

ss.png

Radyofrekans termokoagülasyon (RFT), kontrollü elektrik enerjisi uygulayarak dokuda sıcaklığa veya uygulama süresine bağlı olarak lezyon oluşturulmasıdır. Özel iğne (elektrot) lezyon oluŞturulacak sinirdokusuna yerleştirilir ve daha sonra iğne ile aygıttan dokuya doğru bir akım oluşur. Lezyonun büyüklüğü sıcaklığa ve uygulama süresine bağlıdır. RFT kronik ağrı tedavisi amacıyla sinir liflerinin selektif olarak hasarlanmasında en etkiliyöntemlerden birisidir.

FASET EKLEM DENERVASYONU omurgaları birbirine bağlayan eklemlerde meydana gelen kireçlenme , iltihap, romatizmal hastalıklardan dolayı oluşan ağrıyı gidermek için uygulanır.

DORSAL KÖK GANGLİON STİMÜLASYONU: Omurgadaki fıtığa bağlı ağrının neden olduğu sinire Radyofrekans ile düşük voltajlı elektrik akımı vererek ağrının giderilmesi işlemidir.

 

RF uygulamaları daha çok bel ve boyun fıtığına bağlı ağrılarda kullanılıyor.

Yöntemin olası yan etkileri, ağrıda artış, yanma, sızlama ve enjeksiyon (iğne) yerinde ciltte kızarıklık, hafif şişlik oluşturmasıdır. İşlem tedavisi ortalama 15-60 dakika kadar sürmektedir.

 

Tüm işlemler sırasında; lokal anestezikler, radyoopak maddeler, antibiyotikler, kortizon(steroid ve türevleri), ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar gereğinde uygulanacaktır.

İşlem Öncesinde Pıhtılaşmayı engelleyici (kan sulandırıcı) ilaç kullanan hastalarda uygulanacak girişimlerde kanama riski artmaktadır ve işlem öncesi kullanımının uygun koşullarda kesilmelidir.

  • Eğer doktorunuz belirtiyorsa girişimden bir gün önce gece 12’den sonra bir şey yiyip içmeyin,eğeralmanızgerekenilaçlarvarsagirişimsabahıazbirsuileilacınızıalınız.Bazı işlemler için doktorunun tok gelmenizi önerebilir, doktorunuzun talimatına uyunuz.
  • Girişim günü doktorunuz tarafınızdan size bildirilen saatte ve yanınızda bir refakatçi ile birlikte geliniz.

     

  • Girişimsonrasıbirgünboyuncaarabavedikkatgerekenmakinelerikullanmayınız.
  • Girişim sonrası bir gün boyunca alkol, yatıştırıcı, uyku ilacı veya size reçete edilmemiş bir ilaç kullanmayınız.
  • Girişim sonrası bir gün boyunca önemli kararlar almayınız ve önemli kağıtlara imza atmayınız.
  • Girişimden sonraki gece yanınızda birisinin olması önerilir.